Skip to content

285 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$186,300
Last Sale Date
Aug 14, 2002

Property Information

Block24803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
37%
Improvement Value:$170,900
63%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025-0.6%
2024$6,062+40.1%
2023$4,328-0.4%
2022$4,344+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,300

From:

To:

DeedBook 6033, Page 220NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1940