Skip to content

291 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 20, 2000

Property Information

Block24803
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
31%
Improvement Value:$219,500
69%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110-0.6%
2024$7,154+40.1%
2023$5,107-0.4%
2022$5,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5704, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1930