Skip to content

297 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block24804
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,017
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
28%
Improvement Value:$250,800
72%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786-0.6%
2024$7,835+40.1%
2023$5,593-0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9180, Page 804

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

DeedBook 7842, Page 73Recorded3/16/2006

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4553, Page 54

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4176, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1930