Skip to content

307 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Feb 23, 1995

Property Information

Block24804
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HM-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
31%
Improvement Value:$222,000
69%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143-0.6%
2024$7,188+40.1%
2023$5,131-0.4%
2022$5,150+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4834, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1923