Skip to content

217 Dwight StJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block24904
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
39%
Improvement Value:$136,800
61%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,758-0.6%
2024$2,775+40.1%
2023$1,981-0.4%
2022$1,988+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 8839, Page 266