Skip to content

177 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block25001
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$256,600
74%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762-0.6%
2024$7,811+40.1%
2023$5,576-0.4%
2022$5,596+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4890, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1917