Skip to content

199 Lincoln St.(Block 2501 Lot 16)Jersey City, NJ 07307

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block2501
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,607-0.4%
2022$4,624+4.5%
2021$4,423+3.5%
2020$4,274-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9719, Page 339NU CodePartial parcel (6)Recorded1/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022