Skip to content

197 Lincoln St.(Block 2501 Lot 17)Jersey City, NJ 07307

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block2501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,190+3.5%
2020$5,015-20.0%
2019$6,271+1.3%
2018$6,192+2.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9278, Page 838Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4735, Page 149