Skip to content

195 Lincoln St.(Block 2501 Lot 18)Jersey City, NJ 07307

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block2501
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,661+3.5%
2020$5,470-22.0%
2019$7,011+1.4%
2018$6,916+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 9302, Page 44Recorded4/26/2018