Skip to content

89 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Date
Apr 15, 1994

Property Information

Block2501
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$234,300
55%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,475-0.6%
2024$9,534+40.1%
2023$6,806-0.4%
2022$6,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4724, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1890