Skip to content

85 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block2501
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$545,400
74%
Total Assessment$735,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,421-0.6%
2024$16,524+40.1%
2023$11,796-0.4%
2022$11,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

DeedBook 9044, Page 407Recorded6/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7776, Page 258