Skip to content

624 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$140,300
Last Sale Date
Nov 29, 2019

Property Information

Block2502
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
93%
Improvement Value:$12,700
7%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,914-0.6%
2024$3,939+40.1%
2023$2,812-0.4%
2022$2,822+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,300

From:

To:

DeedBook 9465, Page 651NU CodePost-sale loss (19)Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7553, Page 148