Skip to content

602 Tonnele AvenueJersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block2502
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
93%
Improvement Value:$14,500
7%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,417-0.6%
2024$4,445+40.1%
2023$3,173-0.4%
2022$3,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
DeedBook 9416, Page 182

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 7553, Page 169