Skip to content

131 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block2502
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
58%
Improvement Value:$154,500
42%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,168-0.6%
2024$8,220+40.1%
2023$5,867-0.4%
2022$5,889+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965