Skip to content

123 Terrace Avenue(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 20, 2020

Property Information

Block2502
Lot50
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,005
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
49%
Improvement Value:$359,000
73%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,944-0.6%
2024$11,013+40.1%
2023$7,861-0.4%
2022$7,891+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,005DeedBook 9516, Page 994NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020