Skip to content

168 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 1996

Property Information

Block2503
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
32%
Improvement Value:$403,900
68%
Total Assessment$593,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,262-0.6%
2024$13,345+40.1%
2023$9,526-0.4%
2022$9,562+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002