Skip to content

429 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2009

Property Information

Block2503
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
71%
Improvement Value:$78,100
29%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987-0.6%
2024$6,024+40.1%
2023$4,300-0.4%
2022$4,316+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900