Skip to content

421 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2011

Property Information

Block2503
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
61%
Improvement Value:$363,200
56%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,608-0.6%
2024$14,700+40.1%
2023$10,493-0.4%
2022$10,533+79.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019