Skip to content

82 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block2504
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$562,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,563+194.3%
2024$4,269+40.1%
2023$3,048-0.4%
2022$3,059+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 223NU CodeTitle correction (4)Recorded1/13/2014