Skip to content

86 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block2504
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,684
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
37%
Improvement Value:$321,000
63%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411-0.6%
2024$11,482+40.1%
2023$8,196-0.4%
2022$8,227+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$641,000

From:

To:

Sq Ft3,684DeedBook 9758, Page 535Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 3280, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1901