Skip to content

87 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1878

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block25101
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
32%
Improvement Value:$161,400
68%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301-0.6%
2024$5,334+40.1%
2023$3,808-0.4%
2022$3,822+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 9066, Page 505

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3232, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1878