Skip to content

473-475 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block25101
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
17%
Improvement Value:$617,600
83%
Total Assessment$747,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,701-0.6%
2024$16,805+40.1%
2023$11,996-0.4%
2022$12,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000

From:

To:

DeedBook 9411, Page 146Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 920Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7508, Page 20