Skip to content

471 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block25101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C-2U-H

Assessment

Land Value:$65,200
17%
Improvement Value:$318,100
83%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559-0.6%
2024$8,613+40.1%
2023$6,148-0.4%
2022$6,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 8845, Page 82

Property Sale

Sale
$23,000

Property Built

Built

Year Built: 1900