Skip to content

184 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block25101
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
20%
Improvement Value:$142,900
80%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,966-0.6%
2024$3,991+40.1%
2023$2,849-0.4%
2022$2,859+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8991, Page 369Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1995