Skip to content

268 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1934

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 20, 2012

Property Information

Block25301
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
28%
Improvement Value:$239,000
72%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434-0.6%
2024$7,480+40.1%
2023$5,340-0.4%
2022$5,360+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8845, Page 88Recorded4/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1934