Skip to content

83 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1947

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block25304
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2SFB-D-1U-BT-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
36%
Improvement Value:$128,700
64%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491-0.6%
2024$4,519+40.1%
2023$3,226-0.4%
2022$3,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 9100, Page 571Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8984, Page 896Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947