Skip to content

309 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1914

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block25401
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$198,700
69%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424-0.6%
2024$6,465+40.1%
2023$4,615-0.4%
2022$4,632+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5735, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1914