Skip to content

303 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block25401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
46%
Improvement Value:$106,200
54%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359-0.6%
2024$4,386+40.1%
2023$3,131-0.4%
2022$3,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9281, Page 25Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9001, Page 671NU CodeFamily (1)Recorded10/21/2014

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 8681, Page 317NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 1922