Skip to content

247 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Date
May 20, 1993

Property Information

Block25402
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
30%
Improvement Value:$205,600
70%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583-0.6%
2024$6,624+40.1%
2023$4,729-0.4%
2022$4,746+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4602, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1915