Skip to content

237 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 15, 1993

Property Information

Block25402
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
38%
Improvement Value:$149,600
62%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426-0.6%
2024$5,460+40.1%
2023$3,898-0.4%
2022$3,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4640, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1920