Skip to content

1916 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block25503
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
27%
Improvement Value:$207,600
73%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326-0.6%
2024$6,366+40.1%
2023$4,544-0.4%
2022$4,561+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4148, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1912