Skip to content

191 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block28503
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
28%
Improvement Value:$234,100
72%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259-0.6%
2024$7,305+40.1%
2023$5,215-0.4%
2022$5,234+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 9605, Page 722Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

DeedBook 7386, Page 317Recorded10/27/2004

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 7116, Page 203

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5775, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1917