Skip to content

172 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block25601
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
29%
Improvement Value:$217,700
71%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849-0.6%
2024$6,892+40.1%
2023$4,919-0.4%
2022$4,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 9747, Page 411NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 8977, Page 909Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8321, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1912