Skip to content

168 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block25603
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
37%
Improvement Value:$156,200
63%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511-0.6%
2024$5,546+40.1%
2023$3,959-0.4%
2022$3,973+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9161, Page 561Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8870, Page 635NU CodeTitle correction (4)Recorded9/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1908