Skip to content

174 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block25604
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$410,200
82%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,169-0.6%
2024$11,239+40.1%
2023$8,023-0.4%
2022$8,053+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 7729, Page 287