Skip to content

118 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block25701
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$226,400
72%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043-0.6%
2024$7,087+40.1%
2023$5,059-0.4%
2022$5,078+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915