Skip to content

131 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block25701
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
12%
Improvement Value:$610,600
88%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,555-0.6%
2024$15,653+181.3%
2023$5,564-0.4%
2022$5,585+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 9621, Page 505

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9621, Page 505NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$469,200
DeedBook 9245, Page 808

Property Sale

Sale
$469,200

From:

To:

DeedBook 9245, Page 808Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 8903, Page 554Recorded4/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1923