Skip to content

134 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 5, 2011

Property Information

Block25701
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
31%
Improvement Value:$191,500
69%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219-0.6%
2024$6,258+40.1%
2023$4,467-0.4%
2022$4,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 8830, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1909