Skip to content

138 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block25701
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$160,900
64%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580-0.6%
2024$5,615+40.1%
2023$4,008-0.4%
2022$4,023+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 9131, Page 898Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

DeedBook 9008, Page 610NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1910