Skip to content

171 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$688,500
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block26402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2UH-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,245
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$240,600
72%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,427-0.6%
2024$7,474+40.1%
2023$5,335-0.4%
2022$5,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$688,500

From:

To:

Sq Ft3,245DeedBook 9849, Page 582Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 9214, Page 107Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7334, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1924