Skip to content

110 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block25702
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
19%
Improvement Value:$296,400
81%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171-0.6%
2024$8,222+40.1%
2023$5,869+90.9%
2022$3,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 9565, Page 194NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9565, Page 194

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 7214, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1923