Skip to content

112 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block25701
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
38%
Improvement Value:$145,900
62%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245-0.6%
2024$5,278+40.1%
2023$3,768+6.7%
2022$3,532+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 9421, Page 619Recorded7/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930