Skip to content

128 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1850

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Jan 7, 1998

Property Information

Block25702
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
40%
Improvement Value:$138,100
60%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138-0.6%
2024$5,170+40.1%
2023$3,691-0.4%
2022$3,705+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 5232, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1850