Skip to content

139b Suburbia Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jan 15, 1983

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$182,100
82%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959-0.6%
2024$4,991+40.1%
2023$3,562-0.4%
2022$3,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3380, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1960