Skip to content

397 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Mar 29, 2011

Property Information

Block25801
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
17%
Improvement Value:$386,400
83%
Total Assessment$462,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337-0.6%
2024$10,401+40.1%
2023$7,425-0.4%
2022$7,453+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 8786, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2007