Skip to content

393 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block25801
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
25%
Improvement Value:$261,200
75%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,802-0.6%
2024$7,851+40.1%
2023$5,604-0.4%
2022$5,625+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 7477, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2004