Skip to content

13 Corcoran St.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block25803
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$177,400
69%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,748-0.6%
2024$5,784+40.1%
2023$4,129-0.4%
2022$4,144+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9058, Page 98Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9058, Page 98

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

DeedBook 8943, Page 235NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded11/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1905