Skip to content

4 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$184,027
Last Sale Date
Sep 10, 2008

Property Information

Block23701
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
23%
Improvement Value:$183,900
77%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341-0.6%
2024$5,375+40.1%
2023$3,837-0.4%
2022$3,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$184,027
DeedBook 8643, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1912