Skip to content

96 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 16, 2009

Property Information

Block25803
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-BG3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$315,000
60%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,723-0.6%
2024$11,797+27.9%
2023$9,223-0.4%
2022$9,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8676, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1918