Skip to content

115 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 2018

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 19, 2018

Property Information

Block25804
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$420,000
84%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+87.3%
2023$5,999-0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9315, Page 12NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 714Recorded1/10/2014